7.Sınıf Okuma Anlama Testimiz

TEBRİKLER.

Testi Başarıyla Tamamladınız.

Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%

Sizin Doğru Sayınız: %%SCORE%%

Başarı Yüzdeniz: %%PERCENTAGE%%

Öğretmen Görüşü: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Derken kış gelecekti. Fırtınaların top oynadığı, sağanakların yarışa çıktığı, tipilerin güreşe tutuştuğu bu afetler stadyumunda, yarın, sıtma ateşinin yaktığı vücutları; soğuğun dişleri kemirecek, sineklerin ateşten kıllarla soktuğu yerlere karların buzlu iğneleri girecekti. Her yer donacak, sazdan yapılmış yaş yurtlarında çiftçi buz kesecekti... Paragrafın sonuna hangisi getirilebilir?

A
İnsanlar mutluluk içinde gülüyordu.
B
Güneş açacak, tabiat nefes alacaktı.
C
Her yer donacak, buz kesecekti.
D
Ilıman hava her şeyi etkilemişti.
Soru 2
İster kâğıt üstünde olsun, ister ağızda, benim sevdiğim konuşma, düpedüz, içten gelen, lezzetli, sıkı ve kısa kesen bir konuşmadır. Güç olsun, zararı yok; ama sıkıcı olmasın; süsten, özentiden kaçsın; düzensiz, gelişi-güzel ve korkmadan yürüsün. Parçaya göre yazarın aşıl anlatmak istediği nedir?

A
Konuşmalar düzensiz olmalıdır.
B
Konuşmalar sıkıcı olmamalıdır.
C
Konuşmalar kısa olmalıdır.
D
Konuşmalar orijinal olmalıdır.
Soru 3
Bak! Dünya renkler içinde! Bu güzel dünya içinde Sevin sevinebilirsen İnsanlığın haline karşı Dörtlükte şair bizden ne istemektedir?

A
İnsanların sevinmesini
B
insanlığın durumunu düşünmemizi
C
Dünyanın rengârenk olmasını
D
Dünyanın güzelleşmesini
Soru 4
Ah! Çoğumuzun, ama çoğumuzun konuşurken ve yazarken kendi sözcüklerimiz yok artık. Biliyoruz ki eskiden yalnız şairlerin, sanatkârların değil, konuşmayı bir zevke dönüştüren herkesin vardı kendi sesini saklayan sözcükleri. Sözcüklerin tadını yitirdiğimiz gün ne çok tadı yitirdik!.. Kısacası yaşamanın tadını yitirdik. Parçada şair neden yakınmaktadır?

A
Bizi ifade eden kelimelerimizin olmamasından
B
Yeterli sözcüğümüzün olmamasından
C
Eski kelimelerin anlamını bilmediğimizden
D
Sözcüklerin kurallara aykırı kullanımından
Soru 5
Enver Ziya Karal'm bir konuşmasında Nezihe Araz'ın söylediğine göre, Atatürk'ün Çankaya'ya yerleşir yerleşmez ilk yaptığı iş bir kitaplık kurmak olmuştur. Yani Atatürk, kan ve ateşin kol gezdiği ölüm kalım günlerinde yeni Türkiye'yi tamamen hesap, kitap ve bilim üzerine kurmak istemiştir. Parçada asıl anlatılmak istenen nedir?

A
O sıralar Türkiye'nin kan ve ateşin içinde bulunduğu
B
Atatürk'ün Türkiye'yi bilim ve sanat üzerine kurmak isteği
C
Atatürk'ün bilim ve sanata önem verdiği
D
Atatürk'ün Çankaya'da yaptığı ilk işin kitaplık kurmak olduğu
Soru 6
Çiğdemler büyümüş toprakta Gelmiş göçmen kuşlar geri Bir canlanış, kıpırdamış Tabiat bir düğün yeri Dörtlükten aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz?

A
Bahar mevsimi gelmektedir.
B
Düğün yapılmaktadır.
C
Tabiatta bir uyanış vardır.
D
Göçmen kuşlar geri dönmektedir.
Soru 7
Ahmet Mithat, Ankara Milli Eğitim Müdürlü-ğü'nün merdivenlerini çıkarken, duvara çakılı büyük, rakkaslı saati tamire götüren hademe, Mithat'ın omzuna adamakıllı bindirmiş. Ama o, can acısını hazin bir tebessümle örterek: - "Evladım" demiş. "Cep saati kullansan daha iyi edersin." Yukarıdaki olaya göre Ahmet Mithat için aşa-ğıdakilerden hangisi söylenebilir?

A
Kızgın
B
Soğukkanlı
C
Hoşgörülü
D
Alaycı
Soru 8
Hayatta ya tozu dumana katarsın ya da tozu dumanı yutarsın... İnsan ya örs olur ya da çekiç... Kendi gelecekleriyle ilgili planları olmayanlar, başkalarının planlarına dahil olurlar. Parçadan çıkarılabilecek en kapsamlı yargı aşağıdakilerden hangisidir?

A
Kişi hayatta daima en önde olmalıdır.
B
Hedefi olmayanlar ayakları üstünde duramaz.
C
Kendi planı olmayanlar bir iş başaramaz.
D
Hayatta örs olmaktansa çekiç olmak iyidir.
Soru 9
İşte o dağın en yükseğinde üşümüş eller ya bir kav tutuşturur, ya da bir kandil. Öyle sıcak, zayıf, küçücük bir ışık yanar. Bütün dağ giderek ışık kesilir. İçimden dilime doğru yeşil türküler yürür, bambaşka hiç söylenmemiş türküler. Yaşama sevinci serseri bir çığlık gibi eritir yüreğimi. Tür külerime birer demet sarı dağ çiğdemi bağlar, ak köpüklü hırçın güz ırmaklarına bırakırım; giderler.. Parçaya göre yazar için hangisi söylenemez?

A
Sevinçli
B
Coşkulu
C
Heyecanlı
D
Şaşkın
Soru 10
Yeşil, bir köşedir bana Bursa'dan, Kara, Erciyes'in yarları gibi. Sarıda gözü var Uzunyayla'nın Beyaz, Erzurum'un karları gibi. Şairin asıl vurgulamak istediği aşağıdakiler-den hangisidir?

A
Her yörenin kendine ait renginin olduğu
B
Yeşilin Bursa'ya ait olduğu
C
Renklerin yerlere göre farklı olduğu
D
Erzurum kışlarının sert olduğu
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
10 tamamladınız.
Soru Seç
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
Son
Geri dön