7.Sınıf Okuma Anlama Testimiz

TEBRİKLER.

Testi Başarıyla Tamamladınız.

Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%

Sizin Doğru Sayınız: %%SCORE%%

Başarı Yüzdeniz: %%PERCENTAGE%%

Öğretmen Görüşü: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Çiğdemler büyümüş toprakta Gelmiş göçmen kuşlar geri Bir canlanış, kıpırdamış Tabiat bir düğün yeri Dörtlükten aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz?

A
Bahar mevsimi gelmektedir.
B
Göçmen kuşlar geri dönmektedir.
C
Tabiatta bir uyanış vardır.
D
Düğün yapılmaktadır.
Soru 2
İşte o dağın en yükseğinde üşümüş eller ya bir kav tutuşturur, ya da bir kandil. Öyle sıcak, zayıf, küçücük bir ışık yanar. Bütün dağ giderek ışık kesilir. İçimden dilime doğru yeşil türküler yürür, bambaşka hiç söylenmemiş türküler. Yaşama sevinci serseri bir çığlık gibi eritir yüreğimi. Tür külerime birer demet sarı dağ çiğdemi bağlar, ak köpüklü hırçın güz ırmaklarına bırakırım; giderler.. Parçaya göre yazar için hangisi söylenemez?

A
Coşkulu
B
Şaşkın
C
Sevinçli
D
Heyecanlı
Soru 3
Enver Ziya Karal'm bir konuşmasında Nezihe Araz'ın söylediğine göre, Atatürk'ün Çankaya'ya yerleşir yerleşmez ilk yaptığı iş bir kitaplık kurmak olmuştur. Yani Atatürk, kan ve ateşin kol gezdiği ölüm kalım günlerinde yeni Türkiye'yi tamamen hesap, kitap ve bilim üzerine kurmak istemiştir. Parçada asıl anlatılmak istenen nedir?

A
Atatürk'ün Çankaya'da yaptığı ilk işin kitaplık kurmak olduğu
B
Atatürk'ün Türkiye'yi bilim ve sanat üzerine kurmak isteği
C
O sıralar Türkiye'nin kan ve ateşin içinde bulunduğu
D
Atatürk'ün bilim ve sanata önem verdiği
Soru 4
İster kâğıt üstünde olsun, ister ağızda, benim sevdiğim konuşma, düpedüz, içten gelen, lezzetli, sıkı ve kısa kesen bir konuşmadır. Güç olsun, zararı yok; ama sıkıcı olmasın; süsten, özentiden kaçsın; düzensiz, gelişi-güzel ve korkmadan yürüsün. Parçaya göre yazarın aşıl anlatmak istediği nedir?

A
Konuşmalar kısa olmalıdır.
B
Konuşmalar sıkıcı olmamalıdır.
C
Konuşmalar düzensiz olmalıdır.
D
Konuşmalar orijinal olmalıdır.
Soru 5
Ahmet Mithat, Ankara Milli Eğitim Müdürlü-ğü'nün merdivenlerini çıkarken, duvara çakılı büyük, rakkaslı saati tamire götüren hademe, Mithat'ın omzuna adamakıllı bindirmiş. Ama o, can acısını hazin bir tebessümle örterek: - "Evladım" demiş. "Cep saati kullansan daha iyi edersin." Yukarıdaki olaya göre Ahmet Mithat için aşa-ğıdakilerden hangisi söylenebilir?

A
Hoşgörülü
B
Alaycı
C
Kızgın
D
Soğukkanlı
Soru 6
Derken kış gelecekti. Fırtınaların top oynadığı, sağanakların yarışa çıktığı, tipilerin güreşe tutuştuğu bu afetler stadyumunda, yarın, sıtma ateşinin yaktığı vücutları; soğuğun dişleri kemirecek, sineklerin ateşten kıllarla soktuğu yerlere karların buzlu iğneleri girecekti. Her yer donacak, sazdan yapılmış yaş yurtlarında çiftçi buz kesecekti... Paragrafın sonuna hangisi getirilebilir?

A
Ilıman hava her şeyi etkilemişti.
B
Her yer donacak, buz kesecekti.
C
İnsanlar mutluluk içinde gülüyordu.
D
Güneş açacak, tabiat nefes alacaktı.
Soru 7
Bak! Dünya renkler içinde! Bu güzel dünya içinde Sevin sevinebilirsen İnsanlığın haline karşı Dörtlükte şair bizden ne istemektedir?

A
insanlığın durumunu düşünmemizi
B
İnsanların sevinmesini
C
Dünyanın rengârenk olmasını
D
Dünyanın güzelleşmesini
Soru 8
Yeşil, bir köşedir bana Bursa'dan, Kara, Erciyes'in yarları gibi. Sarıda gözü var Uzunyayla'nın Beyaz, Erzurum'un karları gibi. Şairin asıl vurgulamak istediği aşağıdakiler-den hangisidir?

A
Erzurum kışlarının sert olduğu
B
Renklerin yerlere göre farklı olduğu
C
Yeşilin Bursa'ya ait olduğu
D
Her yörenin kendine ait renginin olduğu
Soru 9
Ah! Çoğumuzun, ama çoğumuzun konuşurken ve yazarken kendi sözcüklerimiz yok artık. Biliyoruz ki eskiden yalnız şairlerin, sanatkârların değil, konuşmayı bir zevke dönüştüren herkesin vardı kendi sesini saklayan sözcükleri. Sözcüklerin tadını yitirdiğimiz gün ne çok tadı yitirdik!.. Kısacası yaşamanın tadını yitirdik. Parçada şair neden yakınmaktadır?

A
Eski kelimelerin anlamını bilmediğimizden
B
Bizi ifade eden kelimelerimizin olmamasından
C
Sözcüklerin kurallara aykırı kullanımından
D
Yeterli sözcüğümüzün olmamasından
Soru 10
Hayatta ya tozu dumana katarsın ya da tozu dumanı yutarsın... İnsan ya örs olur ya da çekiç... Kendi gelecekleriyle ilgili planları olmayanlar, başkalarının planlarına dahil olurlar. Parçadan çıkarılabilecek en kapsamlı yargı aşağıdakilerden hangisidir?

A
Hayatta örs olmaktansa çekiç olmak iyidir.
B
Hedefi olmayanlar ayakları üstünde duramaz.
C
Kişi hayatta daima en önde olmalıdır.
D
Kendi planı olmayanlar bir iş başaramaz.
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
10 tamamladınız.
Soru Seç
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
Son
Geri dön