Testi Tamamladınız.

Değerlendirme Raporu ve Öğretmen Görüşü;

Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%

Sizin Doğru Sayınız: %%SCORE%%

Başarı Yüzdeniz: %%PERCENTAGE%%

Öğretmen Görüşü: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Enver Ziya Karal'm bir konuşmasında Nezihe Araz'ın söylediğine göre, Atatürk'ün Çankaya'ya yerleşir yerleşmez ilk yaptığı iş bir kitaplık kurmak olmuştur. Yani Atatürk, kan ve ateşin kol gezdiği ölüm kalım günlerinde yeni Türkiye'yi tamamen hesap, kitap ve bilim üzerine kurmak istemiştir. Parçada asıl anlatılmak istenen nedir?

A
Atatürk'ün bilim ve sanata önem verdiği
B
O sıralar Türkiye'nin kan ve ateşin içinde bulunduğu
C
Atatürk'ün Türkiye'yi bilim ve sanat üzerine kurmak isteği
D
Atatürk'ün Çankaya'da yaptığı ilk işin kitaplık kurmak olduğu
Soru 2
Çiğdemler büyümüş toprakta Gelmiş göçmen kuşlar geri Bir canlanış, kıpırdamış Tabiat bir düğün yeri Dörtlükten aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz?

A
Bahar mevsimi gelmektedir.
B
Tabiatta bir uyanış vardır.
C
Düğün yapılmaktadır.
D
Göçmen kuşlar geri dönmektedir.
Soru 3
Ah! Çoğumuzun, ama çoğumuzun konuşurken ve yazarken kendi sözcüklerimiz yok artık. Biliyoruz ki eskiden yalnız şairlerin, sanatkârların değil, konuşmayı bir zevke dönüştüren herkesin vardı kendi sesini saklayan sözcükleri. Sözcüklerin tadını yitirdiğimiz gün ne çok tadı yitirdik!.. Kısacası yaşamanın tadını yitirdik. Parçada şair neden yakınmaktadır?

A
Yeterli sözcüğümüzün olmamasından
B
Sözcüklerin kurallara aykırı kullanımından
C
Bizi ifade eden kelimelerimizin olmamasından
D
Eski kelimelerin anlamını bilmediğimizden
Soru 4
Ahmet Mithat, Ankara Milli Eğitim Müdürlü-ğü'nün merdivenlerini çıkarken, duvara çakılı büyük, rakkaslı saati tamire götüren hademe, Mithat'ın omzuna adamakıllı bindirmiş. Ama o, can acısını hazin bir tebessümle örterek: - "Evladım" demiş. "Cep saati kullansan daha iyi edersin." Yukarıdaki olaya göre Ahmet Mithat için aşa-ğıdakilerden hangisi söylenebilir?

A
Soğukkanlı
B
Alaycı
C
Hoşgörülü
D
Kızgın
Soru 5
İşte o dağın en yükseğinde üşümüş eller ya bir kav tutuşturur, ya da bir kandil. Öyle sıcak, zayıf, küçücük bir ışık yanar. Bütün dağ giderek ışık kesilir. İçimden dilime doğru yeşil türküler yürür, bambaşka hiç söylenmemiş türküler. Yaşama sevinci serseri bir çığlık gibi eritir yüreğimi. Tür külerime birer demet sarı dağ çiğdemi bağlar, ak köpüklü hırçın güz ırmaklarına bırakırım; giderler.. Parçaya göre yazar için hangisi söylenemez?

A
Sevinçli
B
Şaşkın
C
Coşkulu
D
Heyecanlı
Soru 6
Bak! Dünya renkler içinde! Bu güzel dünya içinde Sevin sevinebilirsen İnsanlığın haline karşı Dörtlükte şair bizden ne istemektedir?

A
insanlığın durumunu düşünmemizi
B
İnsanların sevinmesini
C
Dünyanın güzelleşmesini
D
Dünyanın rengârenk olmasını
Soru 7
Derken kış gelecekti. Fırtınaların top oynadığı, sağanakların yarışa çıktığı, tipilerin güreşe tutuştuğu bu afetler stadyumunda, yarın, sıtma ateşinin yaktığı vücutları; soğuğun dişleri kemirecek, sineklerin ateşten kıllarla soktuğu yerlere karların buzlu iğneleri girecekti. Her yer donacak, sazdan yapılmış yaş yurtlarında çiftçi buz kesecekti... Paragrafın sonuna hangisi getirilebilir?

A
Her yer donacak, buz kesecekti.
B
Ilıman hava her şeyi etkilemişti.
C
Güneş açacak, tabiat nefes alacaktı.
D
İnsanlar mutluluk içinde gülüyordu.
Soru 8
İster kâğıt üstünde olsun, ister ağızda, benim sevdiğim konuşma, düpedüz, içten gelen, lezzetli, sıkı ve kısa kesen bir konuşmadır. Güç olsun, zararı yok; ama sıkıcı olmasın; süsten, özentiden kaçsın; düzensiz, gelişi-güzel ve korkmadan yürüsün. Parçaya göre yazarın aşıl anlatmak istediği nedir?

A
Konuşmalar sıkıcı olmamalıdır.
B
Konuşmalar kısa olmalıdır.
C
Konuşmalar düzensiz olmalıdır.
D
Konuşmalar orijinal olmalıdır.
Soru 9
Yeşil, bir köşedir bana Bursa'dan, Kara, Erciyes'in yarları gibi. Sarıda gözü var Uzunyayla'nın Beyaz, Erzurum'un karları gibi. Şairin asıl vurgulamak istediği aşağıdakiler-den hangisidir?

A
Erzurum kışlarının sert olduğu
B
Her yörenin kendine ait renginin olduğu
C
Yeşilin Bursa'ya ait olduğu
D
Renklerin yerlere göre farklı olduğu
Soru 10
Hayatta ya tozu dumana katarsın ya da tozu dumanı yutarsın... İnsan ya örs olur ya da çekiç... Kendi gelecekleriyle ilgili planları olmayanlar, başkalarının planlarına dahil olurlar. Parçadan çıkarılabilecek en kapsamlı yargı aşağıdakilerden hangisidir?

A
Kendi planı olmayanlar bir iş başaramaz.
B
Kişi hayatta daima en önde olmalıdır.
C
Hayatta örs olmaktansa çekiç olmak iyidir.
D
Hedefi olmayanlar ayakları üstünde duramaz.
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Değerlendir.
10 tamamladınız.
Soru Seç
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
Son
Geri dön