8.Sınıf Anlatım Biçimleri ve Düşünceyi Geliştirme Yolları Testimiz

TEBRİKLER.

Testi Başarıyla Tamamladınız.

Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%

Sizin Doğru Sayınız: %%SCORE%%

Başarı Yüzdeniz: %%PERCENTAGE%%

Öğretmen Görüşü: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1

Seyahate çıkacağım zaman hep aynı kararsızlığı yaşarım. Otobüse mi, uçağa mı bineceğime bir türlü karar veremem. Uçak, otobüse göre daha hızlı ve konforlu, bunu kabul ediyorum ama ben uçak yolculuğunu sevmiyorum. Otobüs yolculuğunda başımı cama yaslayıp yol çevresindeki manzarayı, insanları ve doğanın renklerini seyredebiliyorum. Uçak yolculuğunda ise bir hava alanından diğerine, şehir değiştirdiğimi bile anlamadan ulaşıyorum. Bu nedenle uçak yolculuğunu yolculuktan saymıyorum.

Bu parçada aşağıdaki düşünceyi geliştirme yollarından hangisi kullanılmıştır?

 

A
Karşılaştırma
B
Tanımlama
C
Örnekleme
D
Benzetme
Soru 2

Davetliler yavaş yavaş toplanmaya başlamış, ikram vakti gelmişti. Kalktım, mutfağa gittim. Buzdolabından meyve sularını çıkardım, bardakları hazırladım. Meyve sularını salona getirirken ayağım eşiğe takıldı. Tepsi bir yana fırladı, bardaklar öte yana. Hızla bana doğru gelen duvarı görebildim en son. Gözlerimi açtığımda başıma bir kalabalık toplanmıştı. Endişe ile bana yönelmiş yüzlere hayretle baktım. Smokinli, kır saçlı bir beyefendi bana doğru yaklaştı ve ''Nasılsınız hanımefendi? Sıcak dokundu size galiba. Buyurun, şu kolonyalı mendili koklayın, iyi gelir.'' dedi. O sırada doktor da gelmişti.

Bu parçanın anlatım biçimi aşağıdakilerden hangisidir?

 

A
Betimleme
B
Öyküleme
C
Açıklama
D
Tartışma
Soru 3

Dünya üzerinde yaklaşık 10 bin kuş türü olduğu biliniyor. Bu türlerin 1.373 tanesinin nesli tehlike altında. Türkiye’de düzenli üreyen ve kışlayan kuş türü sayısı 357; nesli tehlikede olan kuş türü sayısı ise 35. Dünyada ve ülkemizde nesli tehlike altında olan kuş türleriyle ilgili birçok koruma çalışması yürütülüyor.

Bu parçada aşağıdaki düşünceyi geliştirme yollarından hangisi kullanılmıştır?

 

A
Tanımlama
B
Örnekleme
C
Sayısal verilerden yararlanma
D
Benzetme
Soru 4

Zeytin ağaçlarının çevrelediği patikalarda, ada çayı ve kekik kokuları arasında yaptığımız yürüyüşün ilk zorunlu molasını Çakıl Sahili’nde veriyoruz. Akdeniz’in turkuaz renkli sularına kendimizi bırakmanın tam zamanı diye düşünüyoruz. Dipten kaynayan tatlı, berrak suyun serinlettiği denizin keyfini doyasıya yaşıyoruz. Moladan sonra tekrar yola koyuluyoruz. Bir saatlik yürüyüşün ardından bizi, cennetten bir köşe olan Gökkaya Koyu’nun harika manzarası karşılıyor.

Bu parçanın anlatımıyla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

 

A
Betimlemeye başvurulmuştur
B
Örneklemeden yararlanılmıştır.
C
Farklı duyularla ilgili ayrıntılara yer verilmiştir.
D
Benzetme yapılmıştır.
Soru 5

Aksaray, Selçuklular döneminde devletin ikinci baş- kenti olarak kullanılmıştır. Bu dönemde şehir, yardım kuruluşları ve eğitim kurumları ile zenginleştirilmiştir. Burası -şehre kötü insanların alınmamasından dolayı- ʽʽiyi insanların yaşadığı yer’’ anlamına gelen ʽʽŞehr-i Süleha” olarak anılmıştır. Alaattin Keykubat döneminde daha çok askerî bir üs olarak kullanılan Aksaray, bu dönemde mimari yönden çok gelişmiştir.

Bu parçanın anlatım biçimi aşağıdakilerden hangisidir?

 

A
Betimleme
B
Öyküleme
C
Tartışma
D
Açıklama
Soru 6

Anadolu kilimlerinde renkler, oldum olası, çeşitli bitki kökleri, yaprakları ya da tohumları kaynatılarak elde edilir. Kırmızı renk, kızılçam kabuğundan; sarı, safran ve sütleğenden; kahverengi mazı, meşe ve ceviz yaprağından; yeşil, naneden; siyah ise sumaktan çıkarılır. Bu bitkiler, eskiden köy ve kasabaların yanı başında, ʽʽboyalık’’ denen bir yerde yetiştirilir, boyaların tümü buradaki bitkilerden yapılırdı.

Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisine başvurulmuştur?

 

A
Konuyu örneklerle desteklemeye
B
Anlatılanları okuyucunun zihninde canlandırmaya
C
Nesneleri karşılaştırarak metni etkileyici kılmaya
D
Bir kavramı eksiksiz olarak tanıtmaya
Soru 7

Genellikle olağanüstü kişilere, olaylara, serüvenlere yer verilen ve kuşaktan kuşağa aktarılarak yayılan hayal ürünü hikâyelere masal denir. Masal, her şeyden önce hayalî olayların hikâyesidir ve bu yönüyle öteki türlerden ayrılır. Olayların ne zaman ve nerede geçtiği bilinmez. Bir başka deyişle masalda yer ve zaman belirsizdir. Masal konuları genellikle padişah, vezir, şehzade, fakir kız veya delikanlı gibi kahramanlar çevresinde gelişir.

Bu parçanın anlatımıyla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

 

A
Açıklayıcı anlatım biçimi kullanılmıştır.
B
Tanımlamadan yararlanılmıştır
C
Karşılaştırmaya başvurulmuştur
D
Benzetme yapılmıştır
Soru 8

Yöre, ulaşılmaz kayaların üzerindeki kale ve kilise kalıntıları, asma köprüleri, dik yamaçlarındaki ahşap evleri, nadide orkideleri ve rengârenk kelebeklerin eksik olmadığı çiçekleriyle görülmeye değer bir yerdir. Yakınlardaki Barhal ise Altıparmak Dağları’nın ilerisinde, en yüksek nokta olan Marsis Tepe’nin karşısında kendinden emin bekler durur. Naznara ve Amanezget mahalleleriyle bozulmamış mimari dokusunu sergileyen Barhal, başta Karagöl olmak üzere buzul gölleriyle de göz alıcıdır. Öküz, Davar, Deniz gölleri yörenin diğer süsleridir.

Bu parçanın anlatım biçimi aşağıdakilerden hangisidir?

 

A
Açıklama
B
Tartışma
C
Betimleme
D
Öyküleme
Soru 9

insan beyninde, bilgiler gibi renkleri ve kokuları da saklayan bir odak vardır. İnsanları, evleri, semtleri ve şehirleri kokularıyla tanıyabiliyor, onlara dair hatıraları- mızı bu kokular yardımıyla gün ışığına çıkarabiliyoruz. ''Âlemin manzarası, renklerden olduğu kadar kokulardan da örülmüştür.'' diyen Ömer Faruk Şerifoğlu'na hak vermeden edemeyiz. Bu manzara, hayatımızın tadını artırır; bizi birbirimize, yaşadığımız mekânlara alıştırır.

Yazar, bu metnin anlatımında aşağıdakilerden hangisine başvurmuştur?

 

 

A
Bir kavramı eksiksiz olarak açıklamaya
B
Öne sürdüğü düşünceyi başkalarının görüşleriyle desteklemeye
C
Konuyu örneklerle desteklemeye
D
Anlatılanları okuyucunun zihninde canlandırmaya
Soru 10

Rize, Doğu Karadeniz'in incisi ve göz bebeğidir. Rize’ye, hem Karadeniz hem de yaylaları ve zengin bitki örtüsüyle Kaçkarlar hayat verir. Hamsi, mısır, çay, karalahana Rize’nin en sevilen tatlarıdır. Dik yamaçlı vadiler, ziyaretçi kabul eden serin doruklar, buzul göller, yemyeşil yaylalar, coşkun dereler, tarihî kemerli köprüler ve kaleler Rize’yi de çevresini de süsler. Rize'nin güneybatısındaki Rize Kalesi, Pazar’ın batısındaki Kız Kalesi, Çayeli’nin doğusundaki Zeleki Kalesi, Çamlıhemşin’in gururları Zil Kale ile Kale-i Bala görülmeye değer yerlerdir.

Bu metnin anlatımıyla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

 

A
Farklı duyularla ilgili ayrıntılara yer verilmiştir.
B
insana ait özellikler cansız varlıklara verilmiştir
C
Öyküleyici anlatımdan yararlanılmıştır.
D
Karşılaştırma yapılmıştır.
Soru 11

Eğitim, bazılarının savunduğu gibi bir bilim dalının teorik bilgilerini ya da temel yaşam bilgilerini öğrenmek değildir. Eğitim, insan olma ve bir toplumda birey olarak yaşama bilgilerini öğrenmektir. Bu nedenle bir insanın eğitimi önce ailede başlar. Eğitimin okulda başladığını düşünenler de var elbette. Ben onlara katılmıyorum. Aile, ilk okul; anne-baba, ilk öğretmendir bana göre. Bir çocuk, aile içindeki eğitiminde yakınlarına, arkadaşlarına nasıl davranacağını; farklı olaylarla karşılaşınca ne yapacağını; içtenliğin, sevginin, nefretin seviyesinin nasıl ayarlanacağını öğrenir.

Bu parçada aşağıdaki anlatım biçimlerinden hangisi kullanılmıştır?

 

A
Öyküleme
B
Betimleme
C
Açıklama
D
Tartışma
Soru 12

Ozanın biri alır sazı eline, yaslanır bir ardıç ağacının gövdesine. Hem çalar hem de başlar keklik gibi ötmeye. Çevrede ne kadar keklik varsa toplanır ozanın başına. Kimi sazına konar, kimi omzuna tüner, kimi öter, kimi seke seke yürür. Silifke’nin keklik oyunu bu şekilde oluşmuştur. Kaşık sesleri, kekliğin ötüşünü; kıvrak figürler, kekliğin seke seke yürüyüşünü gösterir.

Bu parçada aşağıdaki düşünceyi geliştirme yollarından hangisi kullanılmıştır?

 

A
Benzetme
B
Tanımlama
C
Karşılaştırma
D
Tanık gösterme
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
12 tamamladınız.
Soru Seç
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
1112Son
Geri dön