8.Sınıf Olasılık Test

3 Ocak 2023 0 By testimiz.com

8.Sınıf Olasılık

Test Çöz

İndir

       8.Sınıf Matematik Olasılık Konu Testi Konu Testi Hakkında:

      Not: Olasılık Konu Testi testimizi hemen çözmek için Başla düğmesine basınız.

      Bu metin kısacası bir tanıtım yazısıdır. Çünkü Olasılık Konu Testi test çalışmasını tanıtmak için hazırlanmıştır. Ancak teknik bir metindir. Bununla birlikte Olasılık Konu Testi testinde yer alan sorular aşağıda verilmiştir. Ancak testi çevrimiçi çözmek için başlat düğmesine basmalısınız.

      Test Soruları:

Bir çift zarın atılması deneyinde üst yüze gelen sayıların çarpımlarının 12 olduğu olası durumların sayısı kaçtır?
Hilesiz bir zar ve bir madeni paranın atılması deneyinde olası durumların sayısı kaçtır?
2 farklı kırmızı kalem ve 3 farklı kurşun kalem arasından 1 kırmızı kalem ve 1 kurşun kalem seçilmesi olayında olası durumların sayısı kaçtır?
Aşağıdakilerin hangisinde kırmızı gelme olasılığı daha fazladır?
Aşağıdaki olaylardan hangisi imkânsız olaya örnek olarak verilebilir?
“Bir buketteki 20 çiçekten 5 tanesi kırmızı diğerleri sarı veya beyaz renklidir.” Buketten rastgele seçilen bir çiçeğin kırmızı olma olasılığı sarı olma olasılığına eşit olduğuna göre bukette kaç tane beyaz renkli çiçek vardır?
30 kişilik bir sınıfta 15 erkek, 15 kız öğrenci vardır. Öğrencilerden 4 tanesi gözlüklüdür. Buna göre sınıf listesinden rastgele seçilen bir öğrencinin gözlüklü olmaması ihtimali hangisidir?
Ya da Bir zar atma işleminde aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
Bir zarın atılması işleminde gelen sayının 2’den büyük asal sayı olma olasılığı hangisidir?
Bir torbada aynı büyüklükte 3 mavi, 4 yeşil, 2 siyah top vardır. Torbadan rastgele bir topun seçildiği bir işlemde seçilen topun mavi olma olasılığı hangisidir?
Aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?
24 kişilik bir sınıftan rastgele seçilen bir öğrencinin erkek olma olasılığı 1/3 olduğuna göre bu sınıfta kaç kız öğrenci vardır?

      Olasılık Konu Testi Testi:

      Test çözmek aynı zamanda etkili bir öğrenme yöntemidir. İnteraktif Olasılık Konu Testi testi özellikle eğitim programları doğrultusunda hazırlanmıştır. Üstelik güncel ve özenli bir çalışmadır. Olasılık Konu Testi çalışması oluşturulurken genellikle MEB kazanımları dikkate alınmıştır. Başka bir deyişle ders kitabı içeriklerinden yararlanılmıştır. Ancak Olasılık Konu Testi testi kazanım temelli sorulardan oluşmaktadır. Bununla birlikte Olasılık Konu Testi testinde kısa konu anlatımlarına da yer verilmiştir. Böylelikle öğrenme sürecinin devamlılığı planlanmıştır. Diğer yandan Olasılık Konu Testi testi hazırlanırken sınıf içi uygulamalardan da yararlanılmıştır. Böylelikle çalışma verimliliği artmaktadır.

testimiz.com

      Test ve Çalışma Yapısı:

      Test yazmak uzmanlık ister. Konu ya da ünite testleri 10, 12, 15 veya 20 çoktan seçmeli sorudan oluşturulmuştur. Sorular sınıf seviyesine göre 3 ya da 4 seçenekten meydana gelmektedir. Genellikle 1,2 ve 3.sınıflarda 3 seçenekli sorular tercih edilmiştir. Diğer yandan 4.sınıflarda ve ikinci kademede özellikle 4 seçenekli sorular kullanılmıştır. Bu nedenle Olasılık Konu Testi testi için seçenek sayısı zorluk seviyesini belirlemektedir. Ancak Olasılık Konu Testi testi için her sorunun bir cevap hakkı vardır. Ancak istediğiniz zaman cevap seçeneğini değiştirebilirsiniz.

      İnteraktif Test:

       İnteraktif veya online test çalışması sanal etkileşimli bir çalışmadır. Olasılık Konu Testi testi aynı zamanda öğrenci başarısını artırmayı amaçlamaktadır. Genellikle interaktif testler dinamik bir yapıya sahiptir. Yani tekrar tekrar çözme imkanı verir. Diğer yandan Olasılık Konu Testi testinde soru ve seçenekler her tekrarda yer değiştirecektir. Yani Olasılık Konu Testi testini her tekrarda yeni bir çalışma karşınıza çıkacaktır. Ancak bağlantı verilen bazı çalışmalarda bu özellik yoktur. Ayrıca Olasılık Konu Testi testini akıllı tahtalarda kullanabilirsiniz. Çünkü akıllı tahtalarla yüzde yüz uyumludur. Olasılık Konu Testi testini tablet ya da telefonlardan da rahatlıkla çözebilirsiniz. Yani Olasılık Konu Testi testi mobil uyumludur. Diğer yandan cihazınıza mobil uygulamayı indirip yükleyebilirsiniz.

      Uygulama ve Değerlendirme:

      Etkileşimli Olasılık Konu Testi testini çözerken özellikle alttaki yön oklarını kullanarak önceki ve sonraki soruya geçebilirsiniz. Aynı zamanda dilerseniz listeden seçerek istediğiniz soruyu görebilirsiniz. Ayrıca Olasılık Konu Testi testini değerlendirmeden liste bölümünden doğru-yanlış cevapları görebilirsiniz. Ancak sonuçları al butonuna basınca karşınıza Olasılık Konu Testi testini değerlendirme ekranı çıkacaktır. Böylece ekranda Olasılık Konu Testi testi değerlendirme raporu ve öğretmen görüşü yer alacaktır. Bu görüşleri dikkate almanız özellikle öğrenmenize katkı sağlayacaktır. Bununla birlikte alt ekranda Olasılık Konu Testi testi ile ilgili cevapları kontrol edebilirsiniz.

testimiz.com.tr

      Telif Hakkı:

      Çalışmaların intihal denetimine özellikle önem verilmektedir. İnteraktif Olasılık Konu Testi testi genellikle intihal denetimi yapılarak hazırlanmıştır. Özellikle Olasılık Konu Testi testinin özgün olmasına özen gösterilmiştir. Diğer yandan Olasılık Konu Testi testinin telif hakkı testimiz.com sitesine aittir. Başka bir deyişle Olasılık Konu Testi testi ticari bir